specialits leaf

کودکانی در روزهای بعداز تولد دچار خیس بودن بیش از حد یک یا دو چشم ویا اشکریزش مشخص و بعد همراه با قی کردن یا تجمع ترشحات در لبه پلکها و قسمت سطحی چشم شده و در موارد شدید موجب بهم چسبیدن پلکها صبح موقع بیدارشدن از خواب میگردند، که در معاینه متوجه تنگ بودن یا بسته بودن مجاری اشکی خارج کننده اشک از فضای ملتحمه ای چشمها می شویم. طرز مقابله با آن و درمان عارضه را در بخش مربوطه توضیح خواهیم داد.

متن

پدران و مادران باید بعنوان مسئول سلامتی فرزندان خود، بفکر بررسی سلامت چشم فرزندان خود از ابتدای زندگیشان باشند. بر طبق آمار 5 تا 10 در صد کودکان قبل از سن مدرسه و 25 درصد کودکان بعداز شروع مدرسه مشکل بینائی دارند.

اوّلین معاینه چشمی کودک توسط متخصص کودکان صورت میگیرد، اگر اشکال ساختمانی در چشمها موجود باشد وی به چشم پزشک معرفی میکند و در صورتیکه مشکلی نباشد زیر نظر متخصص کودکان خواهد بود تا در 6 ماهگی یک بررسی کاملتر توسط چشم پزشک انجام شود.

معاینات دوره ای هر یکسال یکبار تکرار میگردد. معاینه با استفاده از داروی بازدارنده تطابق (سایکلوپلژیک ) در هر سنّی که چشم پزشک لازم بداند انجام میشود. قطره سایکلوپلژیک داروئی است که برای انجام سنجش قدرت انکساری چشم بدون حضور توانائی تطابق کودک بکار میرود. با بکار بردن این دارو بسیاری از ناهنجاریهای انکساری چشم که در جریان رشد کودک پیش خواهد آمد را میتوان تشخیص داد. این دارو در ضمن موجب گشاد شدن مردمک چشم شده و امکان بررسی بهتر شبکیه را فراهم میسازد.

داروهای گشادکننده مردمک و بازدارنده تطابق

داروهای سایکلوپلژیک:
داروهائی هستند که برای از بین بردن موقت تطابق در چشمها در مواردی که معاینه قدرت انکساری چشمها بدون دخالت تطابق فرد معاینه شونده نیاز باشد و نیز جلوگیری و درمان درد چشم وقتی التهاب موجب انقباض ماهیچه های تطابقی و بروز درد میشود بکار میرود. این داروها شامل "آتروپین" و "هماتروپین" و "سایکلوژیل" هستند این داروها به نامهای دیگری هم وجود دارند.
مدت اثر این داروها متفاوت است بطوریکه آتروپین چهارده روز و هماتروپین دو روز و سایکلوژیل حدود هشت ساعت اثر مفید دارند و در همین مدت نیز یکی از اثرهای ناخوش آیند آنها که تاری دید نزدیک و در نتیجه عدم توانائی خواندن و نوشتن است باقی میماند. بنابراین اگر فرزندتان در روز استفاده از قطره و یا تا سه روز دیگر نیاز به خواندن و نوشتن و یا شرکت در یک آزمون نوشتاری دارد بهتر است با هماهنگی قبلی با مطب، روز معاینه با قطره را به تاخیر بیندازید تا تاری دید نزدیک مانع آن کار نباشد.
برای کاهش جذب عمومی دارو و در نتیجه تظاهر کمتر عوارض دارو بهتر است موقع چکاندن دارو در چشم یک انگشت خود را در سمت داخلی پلکهای بالا و پائین که محل سوراخ مجرای اشکی است قرار داده و فشار مختصری بدهید.
برای اینکه اثر دارو در چشم بهتر ظاهر شود بعداز افتادن قطره در چشم پلکها را اندکی باز نگهدارید تا با فشار ناخودآگاهی که پلکها بهم میآورند تمام دارو از چشم خارج نشود.
در مصرف این داروها به نکات ذکر شده دیگر در نسخه که در مورد چگونگی مصرف و سایر اثرات جانبی قطره است حتما توجه فرمائید.

میخواهید بدانید نوزاد شما چگونه می بیند؟

 برای همه مادر و پدرهائی که فرزندی به دنیا میاورند جالب است که بدانند نوزادشان چگونه میبیند؟ وقتی پس از تولد اولین بار چشمهایش را باز کرده و به شما مینگرد چه میبیند؟

اگر مقدار دید طبیعی را در بزرگسالان 20/20 بدانیم یعنی شخص میتواند جسمی را که در فاصلا 20 فوتی ( شش متری ) ما قرار گرفته ببیند دید نوزاد حدود 20/360 میباشد. یعنی جسمی را که چشم بزرگسال نرمال در 360 فوتی ( 108 متری ) میبیند نوزاد آنرا در فاصله 20 فوتی میتواند ببیند.

کار سیستم بینائی از داخل رحم شروع میشود و نوزاد بلافاصله بعد از تولد توانائی دیدن را دارد ولی آنچه او میبیند همانی نیست که من و شما می بینیم، نوزاد در اولین روز تولد همه اشیاء پیرامون خود را بسیار تار و برنگ سفید و خاکستری می بیند و در پی تکامل سیستم بینائی در ماههای بعد توانائی دیدن بهتر و بعدها دقیق تر آنها را خواهد داشت.

مراقبت از بهداشت مادر در دوران بارداری و داشتن تغذیه کافی و غنی از آنچه برای رشد و تکامل اندامهای نوزاد لازم است و دوری کردن از مصرف سیگار و الکل و داروهائی که برای نوزاد صدمه زا باشند مفید است. مثلا استفاده مکرر و بی رویه از آسپیرین در دوران بارداری میتواند موجب تولد نوزاد با وزن خیلی کم شود و این مورد میتواند با ناهنجاریهائی در سیستم  بینائی نوزاد همراه بشود که بیماری شبکیه بنام   (Retinopathy of prematurity - ROP) نامیده می شود.

بلافاصله بعد از تولد، نوزاد توسط متخصص کودکان معاینه شده و ضمن بررسی عمومی، از نظر چشمی هم بیماریهای جدّی چشمی مانند آب مروارید ( کاتاراکت) مادرزادی و یا آب سیاه مادرزادی (گلاکوما) و ناهنجاریهای ناشی از تکامل غیرمعمول کاسه و کره چشمها و نیز پلکها را هم بررسی و در صورت وجود مورد خاص تقاضای مشاوره با چشم پزشک کودکان مینماید.
معمولا اگر زایمان طبیعی صورت گرفته باشد در همان ابتدای تولد چند قطره آنتی بیوتیک چشمی ضعیف برای جلوگیری از اثر میکروبهائی که احتمالا در مجرای زایمانی بوده در چشمهای نوزاد چکانده شده در روزهای آتی بررسی و در صورت لزوم برای مدت کوتاهی این دارو ادامه مییابد و گرنه همان یکبار اول کافیست.

سیستم اشکی

  • مجاری اشکی1

  • مجاری اشکی2

    سمت چپ و بالا غده اشکی است که اشک مترشحه از آن از طریق مجرائی به فضای ملتحمه وارد میشود. بعداز خیس کردن ملتحمه و قرنیه از سوراخهای لبه پلکهای بالا و پائین به کیسه اشکی و سپس به مجرای اشکی و داخل بینی راه مییابد.

  • ترشح اشک

    سیستم اشکی و اعصابی که موجب ترشح اشک میگردند.